MDŽ
Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ) vyhlásila Americká socialistická strana a původně byl stanoven na poslední neděli v únoru. Poprvé byl slaven 28. února 1909. Jeho počátek však spadá do roku 1908, kdy došlo v březnu na popud Socialistické strany USA k demonstraci newyorských švadlen. Ty pochodovaly ulicemi New Yorku a žádaly volební, ale i polická a hospodářská práva.
MDŽ se do Evropy dostal až o dva roky později, když v roce 1910 německá socialistka Klára Zetkinová prosadila jeho ustanovení, a to shodou okolností na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani.
V Evropě se pak Mezinárodní den žen poprvé slavil roku 1911, a to v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku a Dánsku. Nadále se slavil i v USA, ale v obou případech bez pevného data. K oslavám žen docházelo v únoru nebo březnu. Od roku 1975 se jedná o svátek uznávaný mezinárodně i OSN a slaví se v různých částech světa. Připomínat a oslavovat tento den je velice důležité, neboť to znamená podporovat a souhlasit s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v zaměstnání, politice, vzdělání, rodině a ve veřejném životě vůbec. Ačkoli došlo v určitých oblastech k výraznému zlepšení v postavení a právech žen, stále ještě není situace ve všech oblastech a také ve všech státech uspokojivá. V některých zemích je i nadále nutné bojovat za ženská práva, kterých se tam ženám nedostává ani nyní, v 21. století Proto je třeba dále prosazovat rovnoprávnost žen a mužů. MDŽ nám tedy připomíná, že boj za ženská práva a rovnoprávnost ušel už dlouhý kus cesty, dlouhý kus cesty má ale ještě před sebou.
„Přináším k MDŽ pro Tebe kytičku, dál krásu, svěžest přeji Ti v přáníčku, i hodně pohody v ten dnešní
den, ať se Ti splní každý Tvůj sen.“
Využijte naší pestré databáze poskytovatelů slev pro nákup dárku, ať už v podobě květiny, nebo jen tak nějakého dárečku pro radost a potěšení.