Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Změnit nastavení cookies

30. 4. pálení čarodějnic a májky

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Oba tyto rituály se postupem času staly tradičními.

Filipojakubská noc trvá od soumraku 30. dubna do úsvitu 1. května. V tuto noc se údajně nejaktivněji projevovala činnost čarodějnic. Lidé se snažili čarodějnicím v jejich počinech různě bránit. Například práskali bičem nebo tloukli železem či dřevem, a to proto, že hluk je měl zaplašit. Také kreslili magické kruhy kolem domů a nad vrata a dveře věšeli posvěcené větve.

Před koncem dubna se svobodní mládenci vydali hledat břízky, které ozdobili barevnými fábory a v noci na 1. května je postavili u domů, kde bydlely svobodné dívky. Společná velká máj se stavěla na návsi. Druhý den se pod ní uspořádal veselý průvod s hudbou, někdy i s tancem. Lidé tak vítali příchod jara a nový život. Ovšem každá vesnice, jak praví tradice, musí první noc hlídat svou májku, aby ji závistivci ze sousední vesnice nepokáceli.

 Zvyk stavění máje pochází pravděpodobně ze 16. století. Většinou se jedná o celý strom, který je zbaven větví a kůry. Pouze horní část se ponechává s větvemi. Někdy se používá spodní kůl více let a obměňuje se pouze živý vršek. Jako stromy se používají často jehličnany (smrky), ale setkáme se i např.
s břízou. Vršek máje se zdobí proužky barevného krepového papíru nebo látek, na máj se též zavěšuje zdobený věnec.

Aktuálně

3. 2. 2023

Pololetní prázdniny


Ať už měly děti na vysvědčení samé jedničky nebo třeba i pětky…

21. 1. 2023

Mezinárodní den objímání


Objímání může mít spoustu podob, může být vřelé…

13. 1. 2023

Vítáme nové partnery Rodinných pasů Jihomoravského kraje


S radostí vítáme nového partnera Rodinných pasů…

6. 1. 2023

Tři králové


My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám…

1. 1. 2023

2023 Novoroční přání


děkujeme vám za vaši přízeň v uplynulém roce…

 
 
Koordinátor projektu
Rodinné pasy
pro Jihomoravský kraj